Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Misty_Dawn Hippocrepis_multisiliquosa_raza_ciliata Hockey_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sídney_2000 Aspret-Sarrat Halcyon_senegalensis Hemming_Strut-Haraldsson Ian_Bargh Ayuntamiento_de_Tomelloso Autocargador Mitología_castellana Hucha_de_oro Avión_entrenador_militar HSK_Gradjanski_Zagreb Hojarasquero_gorgirrufo Molly_Moon_detiene_el_Mundo Autovía_de_la_cultura Analisis_y_diseño_orientado_a_objetos Anatomía_de_un_fracaso Arenales Area_Metropolitana_de_Pamplona Arce_rufinerve_japonés Mortadelo_y_Filemon_-_La_M_I_E_R Herramienta_de_mano Historieta_de_China Aníbal_Nazoa Gustavo_Fernández_Pedraza Hagonoy Arrondissement_de_La_Roche_sur_Yon Moncla Grupo_de_recreación_histórica_Linea_XYZ Aphthona_okinawaensis Augusto_Lasserre Historia_de_la_Juventus Ayuntamiento_de_Rois Anillo_único Héctor_Hoffens MrSID Minor_Earth_Major_Box Hematocolpos Augusto_Malave_Villalba Asociación_por_la_Cultura_de_Mallorca Anonym.OS Aqualung_(canción) Avanza Audra_Mae Angel_Manuel_Lopez_y_López Arañas_en_Chile Helecho_de_pozo Mister_España Hemigaleus Aubevoye Andrés_Guacurary Hardtrance Mordellistena_helvetica Asomeramiento

html map