Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arzúa_(municipio) Ano_1486 Arpad_Miklos Argamasilla_de_alba Artillería_de_Campana Associaziun_Svizra_da_Ballape Humerilabus_chinensis Antonio_Munoz_Cariñanos Guantes_de_portero Mortadelo_y_Filemon_Maastricht_.._Jesus Homapoderus_neisabellinus Aphelandra_repanda Autovia_Logroño_L.P._Navarra Guy_Hocquenghem Arm_abasolo_(f_212) Idelesaurus Articulaciones Ano_590 Hakea_clavata Anja_Kohl Hilda_Clark Montaito Grupo_Empresarial_Bruesa As_time_goes_by Here's_Little_Richard Aneides_vagrans Antón_Garcia Atencion_sonora Mount_Cobb Avenida_dorrego Arties Arroyo_San_Luis Holanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Homo_sapiens_anatómicamente_moderno Hipotesis_(Lógica_y_Matematica) Monticello_(Misisipi) Mucilaginosa Aquino_(desambiguación) Angelica_ebulifolia Grupo_Autonomico_Leonés Antonio_Núnez_Montoya Ate_(mitologia) Apolinopolis_Magna Hospital_general_de_Sarawak Avenida_Arnele_(estacion_del_tranvía_de_San_Diego) Help_wanted Asociacionismo Angel_of_death Artaminae Avenida_Almirante_Brown Mont_Louis_(Pirineos_Orientales) Mobile_Suit_Gundam_The_Origin Association_Sportive_de_Sale Monte_Marapi Antônio_Carlos_Ribeiro_de_Andrada_(IV)

html map