Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Josué_A._Núñez Karel_Kosik Joaquin_Camargo_Gómez_el_Vivillo Inuyama_(Aichi) Jardín_Botánico_de_Łódz Jacobo_Pedro_II_Hovsepian Jose_Maria_Linares Khabar Keeps_Gettin'_Better Killingly_(Connecticut) Jose_Maria_Marroquí Kassina_maculata Intensidad_energetica Ji_Draconis Itchan_Kala Liga_Venezolana_de_Beisbol_Profesional_2006/07 Isoaxis Jose_T_de_Cuéllar Jose_Zubiaur Juan_D_Peron Isla_Cabellos LHS_49 Kenneth_Bae Khenpo Jose_Luis_Pinillos Kinksize_Session Kano_Pillars_F.C. Julio_María_Palleiro Ley_de_Dulong-Petit LMC_X_3 Lavans_lès-Dole Joaquín_de_Barroeta-Aldamar_y_Hurtado_de_Mendoza Java_(Indonesia) Isabella_Beeton Jordânia_(Minas_Gerais) Joseph_Ortiz_y_Sanz Javier_Hervada Kostá_Jetagúrov Liga_Internacional_de_Profesores_Esperantistas Laccadives Javier_González-Estéfani Joaquin_de_Churriguera Jorge_Méndez Jefe_supremo_de_Fiyi Juegos_Olímpicos_de_1900 José_Maria_Gutiérrez Jacques_Beurlet Kenji_Fukuda La_provincia_de_Pingtung Judo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Menos_de_63_kg_femenino Literatura_de_alfonso_x_el_sabio Las_Mariposas Izzat_Ghazzawi Kazuhito_Yamashita José_Antonio_Rodriguez_(politico)

html map