Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Salto_de_Almoguera Tradiciones_alpinas_pre-cristianas Salute Senderilla Sierra_Nevada_(volcan_de_la_Region_de_la_Araucanía) Sinfonia_n_º_1_(Rajmaninov) Sinfonia_nº_3_(Dvořak) Svetlaya_Zaria Saints_Row Serranía_del_Interior Sintonía_de_Los_Simpson Saint-Florent-des-Bois Tacuazín Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1896 San_Joaquín_(La_Mesa) Sarda_chiliensis_chiliensis Sofia_Zamolo Syresham Taxímetro_(nautica) That_'70s_show Saint_Benoît_de_Carmaux Tomas_Anorbe_y_Corregel Seleccion_de_rugby_de_Perú Tesoro_de_atreo Sainte_Marguerite-de-Viette Torneo_de_Taskent Sitio_de_Interés_Cientifico_Especial Thoristella_rex Sherlok_Lopez Teorema_de_Pasch Sinfonia_n_30_(Haydn) Sitio_de_Sebastopol Televisión_Digital_Terrestre Sorou_Migan_Apithy Tempyo_hoji San_Francisco_de_Paula Tomoxia_binotata Santafé_de_Bogotá,_Distrito_Capital Templo_de_Júpiter_Stator Trastámara Sopas_asiáticas Santiago_Aznar Sagina_quitensis Santiago_Crespo Teoria_de_domino San_Mateo_(Anzoategui) Shinku_no_shōnen_densetsu Sebastian_Piana Teoria_del_Arte Salarias_segmentatus Saint_Cristopher_y_Nevis Thang-ta Trasimeno_(Departamento) Sergei_Lvóvich_Sóbolev Suicidios_de_culto

html map