Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tercer_tratado_romano_cartagines Säntis Saint_Jean_aux_Bois_(Ardenas) The_Silva_of_North_America Showdown_(álbum) Synodontis_melanoptera Titus_(animal) Scarsdale_Union_Free_School_District Sindrome_de_Stendhal Scout_Cloud_Lee Tehuelches Sacramental The_Mosquito_Coast_(novela) Salto_de_Agueda The_Simpsons_Sing_the_Blues Santa_Eufemia_(Argentina) Taphonycteris Silenciamiento_genico_postranscripcional Señorita_Cometa_(desambiguacion) Sinódico Sainte_Marguerite-de-Carrouges Third_Eye_Blind_(álbum) Tarrants_(Misuri) Send_It_On Sailly_lez-Lannoy Terminalia_semlikiensis También_caeras Torre_de_destilación_fraccionada Servius_Tullius Tambo_(arquitectura) Sobrecarga_de_fluido San_David Serie_Mundial_de_Béisbol_de_2008 Spaten-Franziskaner-Bräu Torosaurus_latus Tarifa_de_Último_Recurso Santa_Ana_de_Yacuma Theatre_of_Tragedy_(álbum) Tolbutamida Stigmatolaelaps Salman_Khan_(actor) Synodontis_multimaculata Stout_Paperbark Todo_el_año_es_Navidad Tecnológico_de_Monterrey_Campus_Tampico Sin_ti_(canción_de_Samo) Sainte_Céronne_les-Mortagne Sinfonia_No._1_(Dvořák) Tex_Gibbons Sinfonia_n._6_(Miaskovsky) The_Woman_In_Me Thouvenotia Seleccion_de_fútbol_de_Kenia Standing_Stone Santa_sangre_(reliquia)

html map