Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Casa_la_más_Pequeña_en_Gran_Bretaña José_Sand Leontios Lista_de_capitulos_de_Earth_Girl_Arjuna Lavado_simple Juan_Andrés_Coloma_Pérez_Calvillo Libertad_Digital_(diario) Leopoldo_Garcia-Alas_Urena_«Clarin» Interjet Juan_Manuel_Díaz_(futbolista) Inter_de_Milan Kafiristan Joel_Benítez Ken_Johnson_(baloncestista_1962) Joao_Franco_Barreto Iñigo_Sarasola Janet_Damita_Jo_Jackson La_Fustera La_sombra_de_un_arbol Jacamar_de_cabeza_oscura Leslie_Mann Isla_Xinbu J_s._siren J.P._Morgan Jardín_Botanico_de_Zielona_Gora José_Manuel_Pedregal_y_Sanchez_Calvo Kirtan Liese_Sykora La_Chaux_du-Milieu Jose_Garcia_(actor) Jezebelle_Bond Jose_Gilmore_Holden_Roberto La_historia_de_El_Señor_de_los_Anillos It's_a_Dog's_Life_(historieta) Jorge_Alejandro_Santamarina Kaboud_val Jyoji_Shibue Jean-Lambert_Tallien José_María_Espejo-Saavedra Kandyosilis_bruneiensis LHS_3414 José_Álvarez_(gobernador_de_Yucatán) Isla_Gaviota Ley_Fundamental:_El_contralor_del_estado Lista_de_alcaldes_de_Valdes Jose_Elias_Curi_Lambrano Instituto_Geografico_Militar_de_la_República_Argentina Jacob_ben_machir_ibn_tibbon Lista_de_Monarcas_de_Navarra La_vicuña Joaquín_Gomez_Bas Lenguas_no_pama_ñunganas Laura_Albornoz José_Eusebio_Otalora Lipromorpha_piceiventris

html map