Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iberia,_Lineas_Aereas_de_España Arqueologia_Medieval Antigua_casa_de_socorro_de_El_Molinillo Modelo_tipologico_Holland Gypsy_(Virginia_Occidental) Hammer_Film_Productions Archidiócesis_de_Rávena-Cervia Antibiótico_polipéptido Mukarrib Hotentote Mr._Freeze_(montaña_rusa) Hang Hojarasquero_cejon Montanas_Blue_Stack Arachnis_annamensis Hermann_Esser Avenida_Morrison-Soundview_(línea_Pelham) Autodromo_de_Huachalalume Aubigny_(allier) Mortadelo_y_Filemón_100_anos_de_cómic Atil_(Sonora) Aulacoderus_quartus Misión_de_San_Borja_Ádac Mirmicinas As_(sencillo_de_12012) Ano_1225 Ato_Boldon Mirinidae MonsterMU Hyperolius_fasciatus Ministros_de_Relaciones_Exteriores_de_Santo_Tome_y_Príncipe Horacio_Silvestre_Quiroga_Forteza Motor_de_reluctancia_variable Hustle_&_Flow Heliopais_personata Guerras_florales Angel_In_The_Night Atriplex_collina Anás Andrés_de_Castillejo Guillermo_III_Principe_de_Orange Antonio_Martínez_(desambiguación) Apocynum_cercidium Huevo_endiablado Andrés_Alvarez_de_Toledo Hans_van_breukelen Antoni_Serra Himno_nacional_de_la_República_Islámica_de_Irán Monasterio_de_Ocsa Historia_de_o Hermann_Friedrich_Emmrich Arpista Grupos_sanguíneos Guerrita Annesse-et-Beaulieu

html map