Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Phineas_P._Gage Oxbow_Estates Oyón_(Álava) Pistosia_collaris Ogiges Nonnula_sclateri Parque_Nacional_Natural_Munchique NN_GG. Planetario_Galileo_Galilei Perville Paty_Sirvent Peniano Payeses_de_remensa Oblast_de_Pernik Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradía_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera_Cruz_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_niño_Jesus_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Organización_Mundial_de_Jóvenes_Esperantistas Nicolas_Maria_Garelly_Battifora Nelson_Pereyra_Dos_Santos Paulina Omolabus_innotatus Orchiaceras_bivonae Pedro_Fernández_Espinosa Playa_del_Peñón_del_Cuervo Phantom_(1922) Naruto_Shippūden_2:_Bonds Pablo_Diego_José_Francisco_de_Paula_Juan_Nepomuceno_Crispin_Crispiniano_de_la_Santisima_Trinidad_Ruiz_Picasso Nikolái_Valúiev Ménil_de_Senones Ned_Parker Na_Hearadh Pantalla_laser Poblacion_de_Andorra Palmopolis Museo_Nacional_de_Arte_Mikalojus_Konstantinas_Čiurlionis Philip_Bard Pimpinela_menor Nord-Pas-de-Calais Organizacion_Latinoamericana_de_Energia_(OLADE) Pleiospilos_compactus_subsp._minor Natsume_(empresa) Nicolas_Martinez_Fontes Parque_Nacional_da_Tijuca Pilosocereus_aurisetus_ssp_supthutianus Pipikoro Planta_de_energia_nuclear_Indian_Point Pisco_(licor_peruano) Nuria_Gàgo NGC_178 Museo_Larco Policía_montada_del_Canadá Orland_(California) Orchis_collina_f._purpurea Passo_do_Verde_(distrito_de_Santa_Maria) Ofensiva_insurgente_de_Camp_Bastion Nigeria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Angeles_1984

html map