Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Manuel_(Cortes) Silvio_Fernandez_(músico) San_Martino_Siccomario Trata_de_esclavos_africanos Santolina_rosmarinifolia_subsp_canescens Siemssenia Sutter_(California) Torchefelon Tirano_oriental T.A.L.G.O. Stenospermation San_Basilio_de_Cesarea Soyuz_TMA-10M Sir_John_Newenham_Summerson Seleccion_de_fútbol_de_Botsuana Tour_Generali Tilo_González Torpedo_nobiliana Sapium_endlicherianum Teoria_marxista_de_la_alienación Samuel_Groth Semana_Sant Toyota_Urban_Cruiser Shopping_Tres_Cruces Thymelaea_myrtifolia Scomberoides_tol Sky-tower Suppercopa_Italiana Sinfonia_No._9_(Dvořák) Shikokuchūo_(Ehime) San_Úrbez Stade_Félix_Houphouët_Boigny Teorema_de_tychonoff Selebi_Phikwe Sportivo_Santa_Cruz Torneo_Nacional_B_1987-1988 Símbolo_más/menos Santa_Barbara_(Suchitepéquez) Tiburón_peregrino Stade_de_La_Pontaise The_Best_of_L'Arc~en~Ciel_1998_2000 Sir_David_Frederick_Attenborough Síndrome_de_Gerstmann-Sträussler-Scheinker Serhiy_Honchar Thomas_Stamford_Bingley_Raffles Tomas_Val Selección_nacional_de_futbol_de_la_Republica_Checa Temporada_1997_del_Campeonato_de_Espana_de_Rally Threshold_(Stargate_SG_1) Software_restrictivo South_Ferry–Calle_Whitehall_(línea_de_la_7_Avenida–Broadway) Toussieu Tercer_Anillo_(Moscu) Solar_Assault Servicio_postal_japones

html map