Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sao_Cristóvão_(Montemor-o-Novo) TVR_Cultural Sunrise_Beach_(Misuri) Smoothie_King_Center Themus_niger Sovietología Torneo_de_Memphis_2013 State_Administration_of_Foreign_Exchange Teorema_de_Green-Ostrogradsky Stanley_Bacon Tacana_(desambiguación) Tennis_Court Skip_Beat! Saint-Eloi_(Nievre) Sisamon_(Zaragoza) Skeet_Ulrich Terreno_(geologia) Servio_Sulpicio_Camerino_(cónsul_500_a_C_) Schinus_molle_var._areira Taken_(serie_de_television) Suiseiseki Surco_(neuroanatomía) Salicornia_fruticosa_var._andina Sinfonia_n._1_(Dvorak) Sancho_Fernández_de_León Salto_de_Requejada Transleithania Topsfield_(Maine) The_Air_Up_There The_Hamptons Songwriter Trastorno_por_deficit_de_atención Soldar Samuel_M_Shortridge Skeleton_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sankt-Moritz_1948 Serrasalmus_rhombeus Supremo_tribunal_federal_de_brasil Silmarillion Tijola Sibuco Torneo_Apertura_2012_segunda_division Stay_(canción_de_Hurts) San_Matías_Apostol Sigy-en-Bray Stompa Stethispa_hastata The_Vampire_Diaries_(Temporada_3) Shark_(tv_series) Tito_Flavio_Vespasiano_(9_79) Saint_Pal_de_Mons Saint-Émilion_Grand_Cru Sonchus_altissimus Takashima San_Carlos_(Texas) Togolés

html map